University College of Engineering, Thodupuzha

Managed by Centre for Professional and Advanced Studies (CPAS)
Established by Government of Kerala

Placement Cell

Placement Cell

The Placement and Training Cell of UCE is headed by senior faculty members.

The cell concentrates on the following:

  • Conducting Aptitude Tests- Numerical, Logical Reasoning, Verbal Ability etc.
  • Conducts Technical Aptitude Tests, Group Discussion Training, Preparation for GATE and CAT Mock-tests of reputed firms
  • Personality Development Programmes
  • Preparing databases of the students
  • Communication Skill Development
  • Interview Training
  • Regular Evening Courses.

Placements

DEPARTMENTS COMPANY PLACED STUDENTS
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING
(Batch :2015-19)
Pearl Global Solutions Smiley face
Adhith A S
Hexaware Technologies Smiley face
Akhila K Soman
Bluecast technologies Smiley face
Amalraj R
Ison BPO Smiley face
Anjana Maria Jose
Tata Consultancy Services (TCS) Smiley face
Anuradha G
Tata Consultancy Services(TCS) Smiley face
Aravind Babu
MTech ,Mes College of Engineering,Kuttipuram Smiley face
Ashna
Tata Consultancy Services(TCS) Smiley face
Ashwin Joy
UST Global Smiley face
Ashwin Menon
MTech , Cusat Smiley face
Aswathy Manoj
UST Global Smiley face
Irene Jacob
Image Creative Solution Smiley face
Jithin Jose
Hilife Trade link Smiley face
Mohammed Nabeel
MTech ,MACE Kothamangalam Smiley face
Mufeeda M
National Informatics Centre Smiley face
Muhammed Aslam C
Zoho Corporation Smiley face
Nehal Jose
Bluecast Technologies Pvt ltd Smiley face
Nikhil Surendran
Raone Digital Smiley face
Rahul B J
Tata Consultancy Services(TCS) Smiley face
Ritu Mathew
MTech,MACE, Kothamangalam Silpa Nandanan
vidal tpa Tinta T
Claysys Smiley face
Solaman Jacob
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING
(Batch : 2016 - 20)
UST Global Smiley face
Ann Maria Moncy
Tata Consultancy Services(TCS) Smiley face
Ashwin Chandran
IBS, Experion Smiley face
Aysha P Faizal
IBS, UST Global Smiley face
Devika Babu
Experion, UST Global Smiley face
Gokul Krishna
WIPRO Smiley face
Medha Lis Anna Maria
Tata Consultancy Services(TCS) Smiley face
P C Neelesh
Poornam Infovision Smiley face
Vishnu Mohanan
ELECTORNICS & COMMUNICATION Engg.
Experion Technologies Trivandrum Raghav T Raj
IBS Software Kochi Sharath Jiss
UST Global Trivandrum Gokul V
UST Global Trivandrum Nidhin VS
UST Global Trivandrum Tijo Joseph
UST Global Trivandrum Kevin Charley
UST Global Trivandrum Saranya M
Poornam Infovision Kochi Sethulakshmi T B
Poornam Infovision Kochi Blessi Thomas
Poornam Infovision Kochi Tesweena Sebastian
Terrific Minds Trivandrum Aleena Rajeev
Bluecast Technologies Kochi Rinsh Konnuth
HPCL Calicut Anjana R
HPCL Calicut Anjali R
ACCENTURE Bangalore Aravind S Nair
TCS chennai Vivek M
Best Corporation (P) LTD , Tirupur Divya C
NIELT Calicut Joyal Sunny
ULTS Calicut Jaron Jose Raj Joseph
ELECTRICAL & ELECTRONICS Engg. (2015-19)
Electrical engineer, Project Dept., Power Zone MEP Solutions LLP Smiley face
Arun Roy
VLSI Engineer, VLSI DEPT., WIPRO Technologies Smiley face
Amena Fathima
RELIANCE Smiley face
Chinchu M. P.
Higher Studies
(Masters in Electrical and Microsystems Engineering)
OTH Regensburg, Germany
Smiley face
Shruthi Jiss
DEPARTMENTS COMPANY PLACED STUDENTS
COMPUTER SCIENCE AND ENGINEERING
Poornam Info Vision Pvt Ltd Smiley face
IRENE JACOB
TATA CONSULTANCY SERVICES Smiley face
ASHWIN JOY
Smiley face
RITTU MATHEW
HEXAWARE Technologies Smiley face
AKHILA K SOMAN
ELECTRONICS & COMMUNICATION
IBS Softwares Smiley face
SHARATH JISS
EXPERION Technologies Smiley face
ANJALI R
Smiley face
RAGHAV T RAJ
HEXAWARE Technologies Smiley face
ANJANA R
Rvsolutions pvt ltd Kochi Smiley face
Jinto C A
Smiley face
Pranav K P
CMS IT Solutions Trivandrum Smiley face
Manjula Manoharan
ELLARC Smiley face
Sruthi M
Immco Kochi Jithin V P
Teleindia pvt ltd Bangalore Muhammed Shameem
Hgs Bangalore Maria Manuel
American tower corporation Alex Samuel Varghese
Orion Systems India pvt ltd Kochi Smiley face
Hareesh Murali
Hinduja Global Solutions Bangalore Jincy Raju
Hykon pvt ltd Aiswarya K K
Pappy Joe pvt ltd Nithin Anil
Aricent Chennai Anu Johnson
Cognizant Chennai Sreelekha Sadasivan
Caliber Interconnect, Bangalore Karthik Biju
Power IT Bangalore Aida Thomas
ELECTRICAL & ELECTRONICS Engg
Wipro Smiley face
AMEENA FATHIMA
DEPARTMENTS COMPANY PLACED STUDENTS
ELECTRONICS & COMMUNICATION
Wafer Space Semiconductor Aakash A A
Royal Bank Of Scotland Albi Shaji
Robert Bosch Bangalore Alina Kollannor
Cognizant Technology Solution Smiley face
Angelin Maria Benny
South Indian Bank Smiley face
Ashlin Anna Joseph
Valeo India Pvt Ltd Ashna Jose
M.Tech Jithin V P
Teleindia pvt ltd Bangalore Bhavana Sathish
Tech Mahindra Jasmin Gladies
Delta Electronics Pvt Ltd Smiley face
Joel Jose
Tata Consultancy Services Merin Mathew
Harman Connected Services Muhammed Fasal V K
Infosys Smiley face
Ponnu Mittathani
Sharp Software Development India Prasad K P
Markuplab Technologies Praveen Tomy
Fingent Global Solutions Vivek P Rajeev
Bbhud Technologies.Llp Malbin Jose Sandeep K S
Tata Consultancy Services Swathy C
 Name of Company Total No of Students Placed Name of Students Course
INFOSYS Ltd 17 1.ANU MOHAN CSE
2.BOBY KUNJUMON THOMAS CSE
3.JINS K JOY ECE
4.AJAI MOHAN EEE
5.AKHIL LAL S EEE
6.ARJUN UNNIKRISHNAN EEE
7.ATHIRA K R  EEE
8.MOHAMMED AFEEF TA EEE
9.NIRAVADYA V S EEE
10.ALBERT PIOUS ECE
11.AMRITA MARY JOHN ECE
12.ANJITHA PREM ECE
13.RESHMA R NAIR ECE
14.SETHULAKSHMI G ECE
15.VRINDHA VIJAYAN ECE
16.FATHIMA SAFANA IT
17.LINDA P JOHNS IT
QBurst Technologies 5 1.AJAI MOHAN EEE
2.AKSHAY R PE
3.ALAN THOMAS ECE
4.AMRITA MARY JOHN ECE
5.ANJALY GEORGE CSE
IBS Softwares  2 1.ANJAN P KUMAR EEE
2.SREELEKSHMI NP CSE
UST GLOBAL 8 1.JAYAKRISHNAN KV IT
2.ATHIRA C R  CSE
3.CHIKKULAL C CSE
4.AJMAL B ALIYAR CSE
5.DIVYA C ECE
6.SUHARA M U ECE
7.REENU RAJAN ECE
8.HARIKRISHNAN M ECE
WIPRO TECHNOLOGIES 2 1.P SARATH HARI ECE
2.GREESHMA VS IT
INFOSYS Ltd 10 1. JISMI MATHEW ECE
2. ANOOTH MOHAN ECE
3. GEORGY JACOB ECE
4. IYVIN JOSE CSE
5. SONY KURIAN K CSE
6. JITHIN JIJI CSE
7. AKHIL PAUL CSE
8. DAYANA ABRAHAM CSE
9. DEEKSHITTH MPS POLYMER
10. BETTY G KURIAN  MTech AE
QBurst Technologies 1 1. VIPIN NARAYANAN PP IT
IBS Softwares  1 1. SURUMI ISMAIL CSE
Broadcom Technologies 4 1 RAM GOPAL B ECE
2. AMALRAJ TR EEE
3.RONY SCARIA ECE
4.ANAND BABU CSE
Poornam Infovision 3 1.JAYAMOL JOSEPH CSE
2. AKHIL DEV K. P. ECE
3.DEEPUKRISHNAN P. R. CSE
INFOSYS Ltd 16 1. ASHIK MUHAMMED PA    EEE
2. ABEL JOHN MUTHALALY  ECE
3.AMAL PHILIP ECE
4.BIBINA ROSE THOMAS ECE
5.POOJA PR ECE
6.SHYAMLY KUNIYIL K POLYMER
7.ABHIRAM S CSE
8.GEETHU RAJ CSE
9.HEERA MUKUNDAN CSE
10. JIJUMON VARGHESE CSE
11.LIJA JAMES CSE
12.SANGEETHA A CSE
13.SHARAL G MOHAN CSE
14.NEETHA GEORGE EEE
15. REVATHY G NAIR EEE
16.VANI VIJAYAN EEE
IBS Softwares  3 1. RAHI HAREENDRANATH CSE
2.SHIJU THOMAS EEE
3.VISHNU NARAYANAN ECE
QBurst Technologies 5 1. ABHIJITH GEORGE CSE
2.APARNA ASHOK CSE
3.ALVIN VARGHESE CSE
4.ANJUNA BABY ECE
5.AKHIL SURESH ECE
COGNIZANT TECHNOLOGY SOLUTIONS( CTS) 2 1. JITHU V GEORGE CSE
2. LS REVATHYKUTTY EEE
ACCENTURE 6 1. RILJA SUNNY ECE
2.VEENA KS ECE
3.SNEHA NAIR CSE
4. SHERINE VARGHESE ECE
5.INDU K ECE
   
IBS SOFTWARES 3    
ARICENT 3    
SPERIDIAN TECHNOLOGIES 2    
       
Infosys 43 1.ABY M. SCARIA CSE
2 AKHIL RAJ A. J. ECE
3 ALEENA ROSE PETER EEE
4 AMALU ANNA ROY ECE
5 ANJALY R. ECE
6 ANJU MARIA KURIAN EEE
7 ANN MARIA ISAAC EEE
8 ANU B. PAUL CSE
9 ANUSHA GEORGE IT
10 APARNA MURALI ECE
11.ARJUN KRISHNA P. R. EEE
12 ARYA M. ECE
13 ASWATHI S. PILLAI IT
14. DAUGHTY ABRAHAM ECE
15 DEEPU JOSE THOMAS ECE
16 GEORGE ANTONY THOMAS ECE
17.GREESHMA SEKHARAN EEE
18.HARITHA M. ECE
19.HARITHA M. EEE
20.JEENA JOSE CSE
21.JISS MARY THOMAS CSE
22.JOHNSON JOS CSE
23.JOSEKUTTY JOSEPH ECE
24.JUWIN P. ZAM ECE
25.JYOTHIS ALPHY THOMAS IT
26.KRISHNENDU G. EEE
27.MALU K. R. IT
28.MANJU RAVI ECE
29. MINU TONY THOTTAM IT
30.MITUN JOSE GEORGE CSE
31.NARGIS M. ECE
32.NEETHU THOMAS ECE
33.NEETHU V. M. ECE
34.RAZIYA YACOOB ECE
35. ROSE ELIZABETH AUGUSTINE CSE
36. SARIGA JAMES IT
37.SHAMEELA SULAIMAN CSE
38.SHIMNA GEORGE ECE
39.SHIRIN RAHIM EEE
40.SHYNI MERLIN RAJU IT
41.SREELAKSHMI SURENDRAN ECE
42 SRUTHI BABU IT
43.SURYA SARADHY EEE
Accenture 9 1.DANNIE ABRAHAM IT
2.DAUGHTY ABRAHAM ECE
3.GEORGE ANTONY THOMAS ECE
4.JUWIN P. ZAM ECE
5.MITUN JOSE GEORGE CSE
6.RAMKUMAR S. ECE
7.SIGHIL SIVADAS CSE
8.VEENA S. KUMAR CSE
9.VEENASREE KAIMAL IT
Infosys 38 1 ABIDH MUHSIN P. A. ECE
2 AHALYA M. S. ECE
3 AJI SALAM IT
4 AMAL G. JOSE EEE
5 ANEESHA MOL T. I. IT
6 ANJUKUTTY JOSEPH CSE
7 ANU K. BABU CSE
8 ARCHANA H. ECE
9 AREENA ANTONY ECE
10 ARUN ALIAS CSE
11 ASHVEN V. GOPAL ECE
12 ASISH M. CSE
13 ATHIRA MURALI ECE
14 CHANTHINI M. THARAYIL IT
15 DEEPA C. C. ECE
16 DEEPA RANI GEORGE ECE
17 DHANOOP BHASKAR IT
18 GEETHU S. CSE
19 HARIHARAN N. EEE
20 JAMES TOM CSE
21 JASMINE T. NAZEER IT
22 JERIN ALIAS CSE
23 JIJO MATHEW IT
24 JINSMON KURIAN CSE
25 MEENU THOMAS CSE
26 NEETHU BABU CSE
27 NITHIN PRASAD CSE
28 RACHANA RADHAKRISHNAN ECE
29 SABIRA E. E. IT
30 SAYANA SIVANAND ECE
31 SHERIN DEENA SAM ECE
32 SHOJI THOMAS CSE
33 SHRUTI MOHAN  IT
34 SINI V. IT
35 SINU JOHN CSE
36 SOUMYA MOHAN ECE
37 SREYA R. NAMBIAR IT
38 TINU A. VINCENT EEE
PATNI COMPUERS 21 1 AMAL G. JOSE EEE
2 ANJUKUTTY JOSEPH CSE
3 ARCHANA H. ECE
4 ASISH M. CSE
5 GEETHU S. CSE
6 JASMINE T. NAZEER IT
7 JERIN ALIAS CSE
8 MEENU THOMAS CSE
9 NITHIN PRASAD CSE
10 SOUMYA MOHAN ECE
11 SREYA R. NAMBIAR IT
12 AKHIL P. R. EEE
13 ANUPAMA GEOEGE IT
14 ARUN SASI ECE
15 ASHITHA ALIKUTTY CSE
16 CHITHRA R. EEE
17 CHRISTEENA GEORGE CSE
18 DINOOP P. EEE
19 ROHIT REGHU CSE
20 SAJITHA SALIM EEE
21 SNEHA ELIZABETH TOMY CSE
ACCENTIURE 13 1 PRIYA A. PEEDIKAPARAMBIL CSE
2 ROHIT REGHU CSE
3 SNEHA ELIZABETH TOMY CSE
4 SUBINA E. S. CSE
5 ALEENA JOSEPH ECE
6 ARUN SASI ECE
7 JESLY JAMES ECE
8 SANAL S. NAIR ECE
9 ANU PARVATHI P. EEE
10 PRAVEEN KUMAR EEE
11 ANIMOL JOSEPH IT
12 ANUPAMA GEOEGE IT
13 SREEPRABHA P. IT
IBS softwares 7 1 ASHITHA ALIKUTTY CSE
2 CHITHRA R. EEE
3 JITHIN BABU K. ECE
4 KRISHNAJA B. CSE
5 LUCINA JOSEPH EEE
6 RANJU R. CSE
7 SAHLA M. M. ECE
TATA ELXSI 5 1 JESLY JAMES ECE
2 MEENU THOMAS CSE
3 SAHLA M. M. ECE
4 SAJITHA SALIM EEE
5 SINU JOHN CSE
SIXDEE 2 1 DINOOP P. EEE
2 GOPIKRISHNAN A. N. IT
CSS 2 1 JOSE VIVEK A. R. EEE
2 SEETHU MARIA MATHEW IT
NEST 1 1 ANIL PAUL CSE
HCL 1 1 JOSEPH THOMAS CSE
       
Tollins Tyres Akhil R, Arun A
Wall Max Paints Vinay C
Apollo Tyres Aby V, Vivinsagar M, Jerin P
Ceat Tyres David S, Vineeth K
Primus Gloves Anandhu S
Lyka Aesthetics Melva Roy
True Coat Paints Vishnu M R
Hi Builld Coatings Chandrakanth S
Paragon Rubbers Arun Sasi
NCL Pune Emmanuel Joseph
   

Copyright © 2018 University College of Engineering. all rights reserved